Boys 1A-3A State Champions(2015, 2018)

2018 Boys – Area 4 Champions

2018 Girls – Area 4 Champions

For the 2017 and 2018 seasons, Westminster is in Area 4.   Other teams in Area 4 are: American Christian Academy (A.C.A)., Holy Spirit, Heritage Christian Academy, and The Capitol School

 

2018 Varsity Soccer Schedule
* denotes an Area 4 opponent

 

Date Opponent Location Time
Feb. 3 Jamboree vs. Calera (half) Thompson 1:00 p.m. (VG)
Feb. 3 Jamboree vs. Chelsea (half) Thompson 2:00 p.m. (VG)
Feb. 3 Jamboree vs. Thompson (half) Thompson 3:00 p.m. (VG)
Feb. 16 Lakeshore Shootout vs. Hazel Green Sportsblast Field #5 4:00 p.m. (VB)
Feb. 16 Lakeshore Shootout vs. Calera Sportsblast Field #4 7:00 p.m. (VB)
Feb. 17 Lakeshore Shootout vs. Gardendale Sportsblast Field #4 10:00 a.m. (VB)
Feb. 21 Chelsea Chelsea 6:00 p.m. (VB)
Feb. 23 Lakeshore Shootout vs. Decatur Sportsblast Field #2 2:45 p.m. (VG)
Feb. 23 Lakeshore Shootout vs.Pell City Sportsblast Field #2 8:30 p.m. (VG)
Feb. 24 Lakeshore Shootout vs.Spanish Fort Sportsblast Field #2 11:30 a.m. (VG)
Mar. 2 West Alabama Tournament vs Bryant Hillcrest 1:40 p.m. (VB)
Mar. 2 West Alabama Tournament vs Sypsey Valley Hillcrest 5:00 p.m. (VB)
Mar. 2 West Alabama Tournament vs Sipsey Valley Hillcrest 3:30 p.m. (VB)
Mar. 2 West Alabama Tournament vs Hillcrest Sipsey Valley 5:50 p.m. (VG)
Mar. 3 West Alabama Tournament vs Hillcrest Hillcrest 9:40 a.m. (VB)
Mar. 3 West Alabama Tournament vs Holt Sipsey Valley 11:20 a.m. (VG)
Mar. 3 West Alabama Tournament – Boys Semi-Finals Hillcrest 3:00 p.m. or 4:30 p.m. (VB)
Mar. 3 West Alabama Tournament – Girls Semi-Finals Sipsey Valley 3:00 p.m. or 4:30 p.m. (VG)
Mar. 3 West Alabama Tournament – Boys Finals Hillcrest 7:30 p.m. (VB)
Mar. 3 West Alabama Tournament – Girls Finals Sipsey Valley 7:30 p.m. (VG)
Mar. 5 Altamont Altamont 5:30 p.m. (VB), 7:00 p.m. (VG)
Mar. 8 Spain Park Spain Park 6:00 p.m. (VB)
Mar. 8 Chelsea Chelsea 6:00 p.m. (VG)
Mar. 13 Heritage Christian Academy * Heritage Christian Academy 5:00 p.m. (VB)
Mar. 20 Heritage Christian Academy * Westminster 5:00 p.m. (VB)
Mar. 23 Holy Spirit * Holy Spirit 5:00 p.m. (VG), 7:00 p.m. (VB)
Apr. 3 Shelby County Shelby County 7:00 p.m. (VB)
Apr. 6 Briarwood Briarwood 5:00 p.m. (VG), 7:00 p.m. (VB)
Apr. 10 Montgomery Academy Montgomery Academy 5:30 p.m. (VG), 7:30 p.m. (VB)
Apr. 12 American Christian Academy * Westminster 4:00 p.m. (VG), 5:45 p.m. (VB)
Apr. 14 Indian Springs Westminster 2:00 p.m. (VG), 4:00 p.m. (VB)
Apr. 17 Spain Park Spain Park 5:30 p.m. (VG)
Apr. 19 American Christian Academy * American Christian Academy 5:00 p.m. (VG), 7:00 p.m. (VB)
Apr. 21 Capitol School * Westminster 1:30 p.m. (VB), 3:00 p.m. (VB)
Apr. 23 Holy Spirit * Westminster 4:00 p.m. (VG), 5:45 p.m. (VB)
Apr. 26 Thompson Thompson 4:30 p.m. (VG), 6:30 p.m. (VB)
Apr. 30  Playoffs vs. Montevallo Westminster 5:00 p.m. (VB)
May1 Playoffs vs. Prattville Christian  Westminster 5:00 p.m. (VG)
May 3 – 5 Second Round of Playoffs TBD TBD
May. 10 State Semi-Finals Huntsville 11:30 a.m. (VG), 1:30 p.m. (VB)
May. 11 State Finals Huntsville 5:00 p.m. (VG), 7:00 p.m. (VB)